В сърцето на българските традиции, коледуването е обичай, който събира поколения и пази жива народната ни памет.
Село Загоре, разположено в Старозагорско, е едно от многобройните български села, където този обичай се предава от поколение на поколение.
Към днешна дата есента на 2024 г. традицията е жива и обичаят Коледуване, продължава да се празнува.
Нека заедно се потопим в света на коледуването в с.Загоре през годините 1990 - 2002, със спомени разказани от първо лице от един от неговите участници.
Коледуването в село Загоре е обичай, който се празнува непрекъснато повече от 50 години, а това събитие, обединява младежите и ги сближава с общността.
През зимата на 1990 г. за първи път излизах с коледарската група и естествено, като за първа година ми връчиха дисагите за дарове или така нареченото „Магаре“.
В продължение на три дни – Бъдни вечер, Коледа и Сурва, Коледарската група от около 25-30 младежи - всички облечени с празнични дрехи и най-отгоре наметнати с вълнени ямурлуци, водени от нашият станеник Пенчо Дойков, обикаляхме всичките около 700 къщи в селото, разделени на 3 махали, носейки със себе си радост, благопожелания, молитви и автентични коледарски песни.
Всеки ден от коледуването е изпълнен с уникална енергия.
Групата е облечена в празнични дрехи и с традиционни вълнени ямурлуци, като започваме обиколката си към 17 часа от центъра на селото.
Въоръжени сме с добро настроение и богат репертоар от песни.
Във всяка къща ни посрещаха с отворени врати и сърца.
Песните, които изпълнявахме, са разнообразни и отразяват различни аспекти от живота – от пожелания за здраве и плодородие до хвалебствия за стопаните.
Особено запомняща се е песента, с която коледарите влизахме във всяка къща: „Сънен ли си, буден бъди, стар станине господине“.
Или също така ми излиза в ума и песента, с която излизахме от всяка къща: „Вземайте си лека вечер, хей коладе ле мой коладе“.
След изпълнението на песните, стопаните ни даряваха с пари, храна и напитки, а в случаите когато ни даряваха с топла погача казвахме молитвата за здраве и берекет.
След дългия и натоварен ден, коледарите се събирахме в коледарския клуб или в механата на станеника бай Пенчо.
Там си отдъхвахме, пиейки вино и пеейки песни под звуците на гайдата, като споделяхме впечатления от вечерта.
Последната вечер беше запазена за равносметка и разпределение на даровете.
Коледуването в село Загоре е много повече от просто обичай.
То е начин за запазване на традициите, за укрепване на общността и за предаване на ценностите от поколение на поколение.
Участието в коледарската група дава възможност на младите хора да се почувстват част от нещо по-голямо от тях самите и да изградят трайни приятелства.
Коледуването в село Загоре е пример за това как един древен обичай може да продължи да живее и да вдъхновява и днес.
Благодарение на ентусиазма на младите хора и на мъдростта на старите, този обичай ще продължи да радва сърцата на всички, които го преживяват.
Нека всички българи от всички села и градове, заедно да пазим и популяризираме този обичай, за да може той да продължи да живее и да носи радост на бъдещите поколения.
Ние споделяме не само продукти, но и страстта си към българските традиции.
Следете нашия блог за още интересни статии и вдъхновяващи истории. Очаквайте увлекателни теми, представящи богатството на българската култура и традиции.
Бъдете част от narodnanosia.bg и открийте красотата на българските народни носии с нас!
Обличайки се в народна носия се свързваме с предците си, с техните ценности и традиции. Нека тази прекрасна традиция продължи да живее!
прочети ощеДа отпразнувате сватбата си, облечени в традиционни български народни носии.Ръководство за булки и младоженци
прочети ощеРъководство в няколко стъпки, които можете да следвате, за да стартирате своя бизнес с Народни носии и аксесоари.
прочети ощеНестинарските носии са не само красиви, но и символични, като носят в себе си послание за чистота, сила и единение с природата.
прочети ощеДецата от ДГ 18 „Чайка“ и филиал „Бисерче“ в град Варна, ни показват колко е важно още от ранна възраст да се предава културното ни наследство.
прочети ощеВсеки Фолклорен събор е уникален и неповторим и ни докосва до автентичния български фолклор и красотата на българските традиции.
прочети ощеЖенската народна носия е символ на българската жена – силна, трудолюбива, красива и пазителка на традициите.
прочети ощеТази статия описва различните видове народни носии, техните характеристики и как да изберем най-подходящата за нас.
прочети ощеДетските народни носии са пътеки към българските традиции, които ни водят към корените на българската култура.
прочети ощеВсяка част от Мъжката народна носия е изпълнена със символика и значение, пазейки българските традиции живи.
прочети ощеЦървулите и Скарпините са неразделна част от българската народна носия и са символ на българската култура и идентичност.
прочети ощеРодопската народна носия е истински феномен, съхранил в себе си мъдростта, традициите и духовните ценности на българския народ.
прочети ощеВ България, народните носии са не просто дрехи, но и символ на богата история, култура и традиции запазени през вековете.
прочети ощеТракийската фолклорна област е съкровищница от български традиции, а носиите – огледало на тракийската душа и символ на идентичност.
прочети ощеБългарския фолклор ни пренася в различни светове, където историята, природата и традициите се преплитат в една удивителна хармония.
прочети ощеВсяка фолклорна област в България има свои уникални черти в използването на цветове и орнаментика в народните носии.
прочети ощеБродираните шевици в народните носии носят символика, свързана с обичаи, вярвания и ежедневието на хората.
прочети още